حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی حسینی نژاد
زندگینامه معلم اخلاق و عرفان اردکان
صفحات وبلاگ
نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/٢٧

شجره نامه برای مشخص شدن سلسه افراد تا امام معصوم برای سادات رایح است 

در منطقه یزد بسیاری از سادات از طریق کوچکترین فرزند امام صادق ، علی العریضی به ایشان منتسب اند

مرحوم حاج سید مهدی حسینی نژاد نیز از جمله سادات عریضی  هستند

شجره نامه 

سید مهدی ابن سید وهاب ابن سید حسن ابن سید علی ابن سید ابو الحسن ابن میرزا علیرضا ابن میر ابو الحسن ابن میر شرف الدین ابراهیم ابن سلطان حیدر ابن جلال الدین حسین ابن محمد صادق ابن جلال الدین حسین ابن شرف الدین مرتضی ابن خلیل ابن شمس الدین محمد حسینی حسنی طباطبایی ابن سید عماد الدین علی ابن سید حسین ابن  سید قطب الدین حیدر ابن کمال الدین حسین ابن زین الدین علی ابن قطب الدین حیدر ابن شمس الدین محمد ابن جمال الدین عرب  شاه ابن  شمس الدین محمد ابن  شرف شاه ابن  ابو المعالی عرب شاه ابن عیسی ابن  زید ابو طالب ابن حسین ابومحمد ابن احمد ابن عبید الله ابن محمد ابن ابو جعفر (+)  ابن علی ابن عبید الله ابن احمد شعرانی ابن علی العریضی ( + + + ) ابن امام جعفر صادق علیه السلام

نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/٢۳

 

اسامی علما از سمت راست:

مرحوم حاج سید مهدی حسینی نژاد

مرحوم آیت الله اعرافی

مرحوم آیت الله بهجتی 

مرحوم آیت الله خاتمی

نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/٢۳

نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/۱۱

زندگینامه حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حاج سید مهدی حسینی نژاد طاب ثراه

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی حسینی نژاد فرزند سید عبد الوهاب در سال 1338 قمری در خانواده ای مذهبی در اردکان دیده به جهان گشود و پس از طی دوران کودکی طبق معمول آن روز پای به مکتب گذاشت و قرآن و نصاب و کتاب حافظ و سعدی را در مکتب فرا گرفت و سپس برای ادامه تحصیل راهی مدرسه علمیه اردکان گردید و در محضر ملا ابراهیم امامزاده به آموختن مقدمات پرداخت و صرف و نحو عربی و عوامل را از آن استاد گرانقدر فرا گرفت .امّا ادامه تحصیل وی مصادف شد بادوران سیاه رضا خانی و حوزه علمیه اردکان نیز مانند سایر حوزه ها تعطیل گردید و اکثر روحانیون مجبور به ترک حوزه و تغییر لباس گردیدند و حجت الاسلام حسینی نژاد نیز ناگزیر تحصیل را رها کرده مدتی به کسب و کار مشغول گردید و در سال1322 با سر نگونی رضا خان و دایر شدن حوزه علمیه اردکان توسط حاج ملامحمد حائری و حجت الاسلام ملک افضلی و آیت الله خاتمی، حسینی نژاد جزء اولین کسانی بود که به حوزه علمیه بازگشت و از محضر اساتید بزرگ آن زمان مخصوصاً حضرت آیت الله حائری و آیت الله خاتمی کسب فیض نمود و مدارج علمی را تاخارج فقه و اصول فقه طی کرد و در کنار تحصیل به تدریس و تربیت طلاب جوان نیز می پرداخت و موفق شد شاگردانی فاضل و گرانقدر تربییت نماید و علاوه بر آن تشویق افراد با استعداد برای تحصیل درحوزه علمیه نقش بسیار چشمگیری داشت و از جمله این افراد می توان مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ علی بهجتی و برادر ایشان مرحوم آیت الله محمد حسین بهجتی امام جمعه فقید اردکان نام برد.
حجة‌الاسلام حسینی نژاد پس از 60 سال امامت جماعت در مساجد مختلف اردکان ، چاه افضل، عقدا و غیره بر عهده داشت و همواره تلاش می‌کرد تا بر تعداد نمازگزاران افزوده گردد و اکثر نمازهایش را در سر وقت در مسجد بر پای داشت و با خطبه‌های گرم و سخنان مخلصانه‌اش در نمازجمعه‌های اردکان و عقدا همواره مشوق مردم در بر پائی نماز جمعه و جماعت بود.

 
نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/۱۱

نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/۱۱

 

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 

 غیب را ابری و آبی دیگر است

آسمان و آفتابی دیگر است

 

 

دفتر حاضر شمه‌ای کوتاه از حدیث مفصل زندگی یکی از چهره‌های وارسته و شایسته روحانیت، مرحوم حجة‌الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی حسینی نژاد (قدس‌سره) است؛ سیمای جذاب و دوست داشتنی و صمیمی وی هر رهگذری را مجذوب و شیفته خود می‌ساخت و آنگاه که با او می‌نشستی و باب سخن می‌گشودی، در پس آن سیمای صمیمی و مهربان، دریائی از محبت و معرفت و نکته‌ سنجی و ظریف اندیشی را به تماشا می‌نشستی؛ در آسمانِ روح لطیف و طبع ظریفِ وی آفتاب حکمت و معرفت تابان و در هر سخن او درً حکمت نمایان بود، گنجی گرانبها در روزگارِ تهیدستی بود؛ آری! حقیقتاً گنجی بود نشسته در گوشه‌ای، بی‌گمان وجود شریف وی کلید درهای هدایت و قفل درهای ضلالت بود و آنچه از یک روحانی راستین انتظار می‌رفت در این عالم عابد و زاهد یکجا جمع بود، یاد آن عزیز سفر کرده آدمی را به وجد و شوق می‌آورد و عنان صبوری را می‌برد و توان قلم را در توصیف او می‌گیرد، اما دریغ است که از آن دریا قطره‌ای برنگیریم و از آن آسمان ستاره‌ای نچینیم، چرا که در روزگار عسرت و تهیدستی اخلاق و معرفت، همه ما و نسل جوان و نوجوانان ما و طلاب و روحانیان ما بدین اسوه‌ها و مشعلها بسی نیازمندند، بدین منظور و در این مجال تنگ و متعال کوتاه به چند نکته در شخصیت و زندگی این عالم فرزانه اشاره می‌نمایم:

کرامت و عزت نفس

رازداری

سکوت عارفانه

صبر و بردباری

سبک خاص در تربیت

 1. در شخصیت او نوعی «فرزانگی و بزرگواری» و کرامت و عزًت نفسِ کم نظیر محسوس و ملموس بود، این بزرگواری نشانه عظمت شخصیت و پر بودن وجودش از حکمت و هوشمندی و پرتویی از معرفت وی می‌بود.
 2. اهل «توحید و معرفت » بود و بصورت فطری به سمت عرفان و اشراق گرایش داشت، در سخن و بیان او یاد خدا موج می‌زد و هنگامی که دعا می‌کرد می‌گفت: «یاد خدا باشید»، همه امور را به دست خدا می‌دید و در برابر اراده حق تسلیم بود، بی‌آنکه بطور آکادمیک و مدرسه‌ای عرفان نظری آموخته باشد هم در عمل و سلوک عارفانه مسلک بود و هم در فهم بسیاری از لطائف و نکته‌های عرفانی صاحب ذوق بود.

معنای دقیق و مضامین رقیق مثنوی معنوی با جانش درآمیخته بود و با آن انس می‌ورزید و در هر نشست و برخاستی دری از آن به روی دیگران می‌گشود و از اینرو در معاشرت و مؤانست با وی هر کسی بی‌احساس خستگی بهره می‌برد، طبع شوخ و اخلاق خوش و نکته گوئی و نکته‌سنجی وی موجب این بود که دیگران بی‌تکلف از توحید و معرفتش استفاده نمایید.

 1. «صبوری و بردباری» زائد الوصف، ویژگی مختاری بود که در شخصیت آن مرحوم موج می‌زد، در مصیبتها آرام و مطمئن بود و هنگامی که دختر عزیز و جوانش با دو کودک در حادثه‌ای دلخراش جان به جان آفرین تسلیم کرد خم به ابرو نیاورد و دریا دلانه تسلیم حق شد و در بسیاری دیگر از حوادث خانوادگی و اجتماعی همین پایداری و استواری نمایان بود، سختیها و فراز و نشیبها و درشتیها و بی مهریها را در خود هضم می‌کرد و به آسانی خشم خود را فرو می‌برد و اینها همه نشانه‌های مؤمنان و صالحان است. و در سالهای اخیر برغم آنکه دچار بیماریهای حاد و بسیار سخت شده بود، اما هیچگاه حمد و سپاس خدا از زبانش نیافتاد و چهره ترش و عبوس ننمود.
 2. رازداری وی چنان بود که هم خود لب به شکایت نمی‌گشود و هم محرم اسرار و سنگ صبور و پناهگاه مطمئن برای دیگران بود، رازداری از نشانه‌های بزرگی روح و وسیله‌ای برای اعتماد دیگران و راهنمایی آنان است. و او از این نعمت الهی نیز برخوردار بود.
 3. در تربیت خانوادگی و پرورش فرزند بی هر تکلف و تصنعی، صاحب شیوه و سبک خاصی بود و در باب تربیت نکته‌های ظریفی در دست داشت و در عمل به کار می‌بست،‌ در جلب اعتماد فرزندان و متربیان و بها دادن به آنها و به کارگیری روشهای غیرمستقیم و استفاده از روش الگوئی مهارت ممتازی نشان می‌داد، مطمئناً اگر بررسی و تحلیلی در زندگی آن مرحوم از این زاویه به عمل آید. اصول و روشها و نکته‌های مهم اخلاقی و تربیتی بدست خواهد آمد، از جمله اصول و روشهایی که بکار می‌بست عبارت بود از: تغافل و چشم‌پوشی، احترام و تکریم، کنایه و استعان و ...

خصوصیات اخلاقی حجة الاسلام و المسلمین سیدمهدی حسین نژاد(قدس سره)

احساس مسئولیت اجتماعی

تواضع و فروتنی

روحیه انقلابی

صداقت و یکدستی

ذوق فقهی

عدم تعلق به دنیا

رسیدگی به امور مستمندان

تشویق و ترغیب به تحصیل علم

حُسن معاشرت 

 1. در کنار همه اینها از روحیه اجتماعی خوبی برخوردار، و دارای احساس مسئولیت اجتماعی و وظیفه شناسی بود، به دستگیری یتیمان و نیازمندان همت می‌گمارد و لحظه‌ای از یاد آنان غفلت نمی‌ورزید، وقت و بی‌وقت، آشکار و نهان در اندیشه مستمندان بود و در گره گشائی از کار آنان کوتاهی نمی‌کرد و دیگران را هم در این راه با خود همراه می‌ساخت، بویژه در امر رسیدگی به یتیمان و مداوای مریضان اهتمام ویژه‌ای داشت، و از عوامل آن چشیدن طعم تلخ یتیمی در کودکی بود. همین روحیه وظیفه شناسی او را در انجام دادن مسئولیتهای اجتماعی و ارشاد و هدایت مردم و راهنمائی مشفقانه آنان کمک می‌رساند، فراوانند کسانی یا از منبر و محراب او بهره بردند یا در نشست و برخاستی با او و یا گفتگوی دوستانه‌ای مجذوب وی شده‌اند و از همین طریق هدایت یافته اند.
 2. در عین پختگی و آرامش از روحیه نشاط و شادابی و تواضع و فروتنی برخوردار بود، با همگان اعم از کوچک و بزرگ و فقیر و غنی، با گشاده رویی و نیک‌خویی و فروتنی برخورد می‌کرد، کمتر کسی اندوه و غم و افسردگی در چهره او احساس می‌کرد چرا که «المومن بشره فی وجه و حزنه فی قلبه».
 3. در کنار همه آنچه برشمردیم روحیه و حمیت انقلابی و همگامی و همدلی با انقلاب اسلامی و پایبندی به عقیده و فکر و نهضت امام خمینی، همواره مورد اهتمام وی بود و از این طریق تخطی نمی‌کرد، در دوران انقلاب در صحنه‌های راهپیمائی و در دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ حضور مؤثر و تشویق کننده داشت، حضور وی در جبهه شجاعانه بود و با رعایت همه مقررات در برابر برنامه‌های جبهه تسلیم و مشوق جوانان بود و در این زمینه بصیرت ویژه ای داشت و همه صحنه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و نهضت امام را جلوه‌های خاص الهی می دانست و همدلی وی با رزمندگان و بسیجیان و خانواده محترم شاهد و ایثارگران نمادی از این روحیه بلند انقلابی و الهی بود.
 4. صفا و صداقت و یکدستی و بی پیرایگی اوصافی‌اند که زندگی و سلوک او از آنها سرشار بود و در نخستین برخورد بخوبی می‌شد آن را احساس نمود، و از اینرو تکلف و ظاهرنمائی و مبالغه و گزاف گوئی پیرامون او نمی‌گشت، و تعارفات و تشریفات بی‌جا و بی‌حاصل را نمی‌پسندید در عین اینکه ادب را رعایت می کرد.
 5. ذوق فقهی و مسأله دانی با همه ظرافتهای آن در وی شهود و ملموس بود و از همین رو در منطقه درمیان روحانیون و مردم ملجأ و پناهگاه پرسشهای فقهی و گره گشای مشکلات مردم بود، جالب آنکه وی به اصل شریعت آسان و سمهه و بسحله اذعان داشت و با نکته‌سنجی در مسائل و آشنائی دیر‌پا با زوایای مسائل مورد ابتلاء، غالباً گره‌ها را باز می‌کرد و مشکلات را حل می کرد، و احاطه وی بر عروة الوثقی و شرح لمه که بارها آن را در حوزه تدریس کرده بود، مثال زدنی و ستودنی بود.
 6. بی تعلقی به دنیا و دل نبستن به مقام و ریاست از سنتهای نا‌نوشته و ارزشهای متعالی حوزه است و این امر اهتمام و کمال در آن مرحوم متجد و مجسم بود، بسیاری از فرصتهای مادی و زمینه‌های مقامات دنیوی را سخاوتمندانه از دست می‌داد و از آن روی برمی‌گرداند، پاکِ پاک ریاست و جاه دنیوی را طلاق داده بود.
 7. تا آنگاه که رمقی و توانی داشت در رسیدگی به امور مردم و ارشاد آنان و بویژه اهتمام به یتیمان و بیوه‌زنان و رفت و آمد به روستاهای نیازمند کوتاهی نمی‌ورزید، غالب روستاهای اردکان را سرمی‌زد و به اقامه جماعت و سایر برنامه‌های دینی و مذهبی علاقه‌مند بود و دیگران را بدین امور ترغیب می کرد و وامی‌داشت.
 8. به علم و دانش به ویژه علم اسلامی علاقه مبرم داشت و در ترغیب و تشویق دیگران به تحصیل علم و دانش و فراگیری معارف و علوم اسلامی کوتاهی نمی‌ورزید، نوجوانان مستعد را به ورود در حوزه و تحصیلات دینی وا می‌داشت تا آنجا که پس از شناسائی آنان را برای ورود به حوزه همراهی می‌کرد، اصولاً به روحانیت و حوزه عشق می‌ورزید و ادب و احترام خاصی برای روحانیون به عمل میاورد و همگان و فرزندان خود را به تحصیل معارف اسلامی یا علم پزشکی توصیه و سفارش می‌کرد، بسیاری از روحانیون اردکان با تبلیغ و تشویق او به حوزه روی آوردند، پشتوانه محکم حوزه و همگام آیة الله خاتمی در تقویت حوزه و روحانیت بود.
 9. از جاذبه شخصیت و روحیه ارتباطی بالائی برخوردار بود، و هر کس با او می‌نشست شیفته وی می‌شد و غالباً معاشرت و خلق نیکو در دیگران آثار عمیقی به جا می‌گذاشت.

 «سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّاً»

نویسنده: محمدی - ۱۳٩۱/٧/۱۱

 

محمدی
یادبود روحانی مجاهد، معلم اخلاق، عارف دلسوخته، و امام جمعه موقت اردکان مرحوم حاج سید مهدی حسینی نژاد رحمة الله علیه تکیه کلام استاد این بود: یاد خدا باشید. اینک، با یاد او به یاد خدا هستیم.
کدهای اضافی کاربر :